u lende naliëndie hier met elkander in aanraking kwamen scherp af. »Den h'lfn April", zegt hij, ikwamen wij aan den voet van den Monlmartre aan en betrokken er bet bivak. De overmoedige stad binnen welke men de volkeren wetten gesteld en ketenen voor hen gesmeed had lag thans ver nederd en overwonnen aan onze voeten. Het was niet het ijdele gevoel der overwinning, dat ons in verrukking bragt neen eene plegtige godsdienstige stemming vervulde ons hel gemoed, zoo mogelijk, in nog veel hoogcren graad dan bij Leipzig bij Leipzig werd het lol van Duitschland bij Parijs dat der wereld beslist! »Ik had, helaas! den plegtigen inlogt der monarchen in Parijs, den 518tcn Maart, niet kunnen bijwonen. liet ge juich en de vreugdebetooningen waarmede de Franschen de aan het hoofd hunner garde voorbijtrekkende monarchen ontvingen moeten boven alle beschrijving zijn geweest. Zoo snel kan bij een veranderlijk volk het getijde keeren Op de straten en in de schouwburgen hoorde men onophoudelijk roepen: Vive I'empereur Alexandre vive l'empereur d'Au- triche vive le roi de Prussevive la nulion Francaise vi- vent les Alliesa bas le lyran Het standbeeld van Napoleon op de zuil van Vendóme op- gerigt ter gedachtenis van de door het Fransche leger in 1805 behaalde overwinning werd door het volk geschonden, en men trachtte het door middel van een lang touw, dat er om heen geslagen was en tot aan den grond reikte, onder het geroep van: 53A bas le lyran!" naar beneden te halen. Dit gelukte echter niet, daar het beeld le stevig was be vestigd en later ook door de verbondenen beschermd werd. nKeizer Alexander werd te Parijs bijna vergood. De Franschen konden echter bij dit alles hunne ijdclheid die maakte dal zij zich voor het eerste volk der aarde hielden niet verloo-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 120