59 uitstellen, want een gedeelte van het hoofdkwartier was reeds vooruitgegaan naar Hanut. In het hoofdkwartier van Blü- cher hield men het intusschen voor uitgemaakt dat de ge neraal Bülow den hem gegeven wenk zou begrepen hebben en reeds naar Ilanut vertrokken was. Want toen de vij andelijkheden werkelijk den 15,lcD een aanvang namen, en het hevel van Vorst Blüciier aan den generaal von Bülow inhoudende dal het vierde legerkorps met den meesten spoed naar Sombref zou oprukken 's voormiddags om half twaalf uur werd uitgevaardigdadresseerde men het naar Hanut en verzond het daarheendoor middel van een gewoon or donnans-onderofficier. Daar de generaal Bülow aldaar nog niet was aangekomengaf de onderofficier het geschrift af aan den officier van het hooldkwarticrdie er zich reeds bevond. Deze hield het papier hij zich, daar hij den ge neraal ieder oogenblik te Hanut verwachtte. Daar de or donnans-onderofficier geene aanleiding vond het geschrift verder te brengen misschien niet eens vernam dat de ge neraal niet aanwezig was, was hij zonder verwijl weder teruggereden »Men kende dc onheilspellende gebeurtenis eerst in haren ganschen omvangtoen een vcldjager (1) die uit Namen met depêches aan den generaal Bülow naar Hanut werd gezonden, den generaal daar niet vond, maar tot zijn grooten schrik voornoemd geschrift, waarvan hij het dringende be lang kende, nog niet bezorgd, zag liggen. Ilij begaf zich met het geschrift zonder verwijl op weg, den generaal Bülow te gemoet dien hij nog in Luik vond en nog wel den I6llen bij het aanbreken van den dag, derhalve buiten staat (i) Vcldiagers ziiii jonge mannen, die eene goede opvoeding genoten hebben zich aan hel boschwezen toewijden en hunne studiën reeds volbragt hebben. In oorlogs tijd doen zii de dienst van ordonnans-officieren, en worden in vredestijd als koener» trebruikt. Zij, die zich het meest ond«rscheidenhebben den rang van officier. Daar hunne studie medebrengt, dat zij zich goed weten te orieuteren, gebruikt men ben als veldjagers. Noot van den Schrijver.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 125