Gtr nog aan den slag van dien dag deel lc nemen. De generaal Bücow moet wanhopig zijn geweest. «In allen gevalle was liet eene fout van Bülow ten min ste liglzinnig gehandeld dat hij op de orde gedagleckcnd van den I4dcn ten twaalf uur, zich niet dadelijk zelf naar Hanut had begeven. liet was van den officier te Ilanut echter onvergefelijk, dat hij het geschrift niet dadelijk en zonder tijd te verliezen naar Luik verzonddaar op het adres twee kruisen stonden het teeken van hijzonderen spoed." Iïet is genoegzaam bekendhoe de bij Ligny geslagen Prnissische troepen niet krachtig vervolgd werden zoodat het hun mogelijk was bij Waterloo den slag ten voordeelc der verbondenen te beslissen. Von Reiciie beschrijft den op- marsch van het legerkorps van Ziethen naar het slagveld van Waterloo aldus «Het korps marscheerde uit het bivak te Biergesden IS1'6", 's namiddags ten twee uur, af. De marsch naar het slagveld ging met vele bezwaren gepaard. Wij moesten grondelooze, door diepe defiles voerende wegen volgen; het terrein aan beide zijden bestond bijna voortdurend uit bosch, zoodat er aan geen uitwijken te denken was en wij slechts zeer langzaam konden vorderen, te meer nog, daar er vele plaatsen warenalwaar menschen en paarden slechts één voor één konden gaan en de stukken geschut niet dan zeer mocijelijk over te brengen waren. De kolonnes geraakten daardoor zeer uit elkanderen daar waar het terrein zulks toeliet, moesten hare hoofden halt maken, opdat de nako mende gedeelten zich zouden kunnen verzamelen. «Toen wij midden in de défilés, en onze troepen niets minder dan digt opgesloten waren, kwam van de vierde brigade het berigt, dat de generaal Tiiielmann bij Wavre door eene aanmerkelijke overmagt (hot waren Grouchy en Vandamme) was aangevallen, dat de vijand zich reeds van de overgangen bij Bierges en Limal had meester gemaakt, en ook den schijn aannam hel korps op zijn marsch naar

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 126