u »De vijand greep voor onze oogen het nog door de Nassau - sche troepen van den uitersten linker vleugel bezette dorp Smoulien aanen veroverde het. De Nassauersdie het dorp verlieten weken in verwarring terug naar onze juist aankomende troepen. Deze zagen de Nassauers, wier unifor men toen zeer veel op de Fransche geleken voor vijanden aan en schoten op hen. De prins Berniiakd van Weimar, die hen kommandeerde, kwam naar den generaal ZiETiien aan gerend om het misverstand uit den weg te ruimen hetgeen echter in zulke hevige uitdrukkingen geschieddedat de generaal, die den Prins niet kende, verder geene veront schuldigingen maakte en zeer kalm ten antwoord gaf: «Mijn vriend, ik kan er niets aan doen; waarom zien er uwe man schappen als Franschen uit Ik kende toevallig den Prins en om alle verdere onaangename tooneelen te voorkomen stelde ik de heeren aan elkander voor. «Mijn paard was zoo uitgeput, dat ik er niets meer van kon vergen, en daar mijne handpaarden uithieven, zou ik zeer in verlegenheid zijn geraaktzoo niet de majoor von Neumann die de afdeeling scherpschutters hij de voorhoede kommandeerde, mij een zijner paarden had aangeboden. Toen ik op het versche paard zatwas ik voor mijn gevoel als nieuwgeboren mijne krachten waren hersteld en ik kon mijne dienst weder volijverig waarnemen, liet is ongcloofe- lijk hoe veel de mensch kan uithouden, en hoe spoedig hij zich van de grootste inspanningen herstelt. «Zoolang de vijand in het bezit van het dorp Smouhen bleefwaren het tweede en het vierde legerkorps met hun regter vleugel van den uilersten linker vleugel van het Engel- sche leger gescheidenook werd ons legerkorps daardoor verhinderd terstond aan den slag deel te nemen. «De beide batterijen der voorhoede benevens twee kom- pagniën scherpschutters en de fusilier-balaillons van het 12,le en 2-Dle regiment kwamen door de reservc-kavallerie onder steund, voor het front. Zij troffen met den mecsten spoed

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 130