65 de noodige schikkingen om Smouhen aan te vallen doch de vijand wachtte den aanval niet ai'en verliet het dorp. Intusschen waren de beide batterijen op eene hoogte nabij Smouhen opgesteld van waar men het grootste gedeelte van het slagveld overzag, en zich te gelijker tijd in de flank der regis tegen de Engelschen en links tegen de Pruissen onder Blücher, strijdende vijandelijke liniën bevond. Niels was na tuurlijker dan dat men van deze stelling partij zocht te trekken er werd echter in beide rigtingen zoo hardnekkig gevochtenen de liniën van weerszijden waren elkander zoo nabij gekomen dat men door den kruiddamp en het heen en wederbewegen der troepen vriend en vijand niet onder scheiden kon. De artillerie officieren verklaarden derhalve, dat zij er niet voor in konden staan dat er niet op onze eigene manschappen werd geschotenen dat zij de verant woording daarvan niet op zich mogtcn nemen. Zelfs de ge neraals Ziethen en Steinmetz en allen die aldaar tegen woordig warengaven geene bepaalde bevelenals wilde niemand van hen er voor instaan. Daar ik het gewigt van het oogenblik in zijn geheelen omvang erkende, trad ik naar voren en gaf aan de artillerie-officieren de rigting aan waarin zij moesten schieten, en nadat zij nogmaals gevraagd hadden, of ik de verantwoordelijkheid op mij nam, als zij op onze eigene manschappen schoten, antwoordde ik: iJa, ik neem alle verantwoording op mij waarop de batterijen de eene regts de andere linkshaar vuur in de door mij aangewezen rigtingen openden. Nadat zij eenigen tijd aanhoudend gevuurd hadden, be speurde men beweging in de vijandelijke massa's men zag juichend hoe zij begonnen te wankelen en zich langzamer hand oplosten ten laatste allen zamenhang en alle houding verliezende. Het duurde niet langof een adjudant van den hertog van Wellington kwam ons gelasten, het vuren te staken omdat de hertog met de geheele linie wilde vooruit rukken. Dit bevel werd onverwijld opgevolgd. 5

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 131