AUSTERLITZ. (2 DECEMBER 1805). (1) (De veldtocht van 1805 in Duitschlanddoor Oostenrijk te vroeg aangevangen vóórdat de Russische legers die het moesten ondersteunen op het oorlogstoonecl konden aanko men was door Napoleon begonnen met het behalen van schitterende voordeelen. ïn de laatste dagen van September den Rijn overgegaan heeft het Fransche leger spoedig de Oostenrijksche heirmagt van Mack omtrokken afgesneden bij gedeelten geslagen en eindelijk het vijandelijke legerhoofd gedwongen bij Vim smadelijk de wapens neder te leggen. Toen, met onvergelijkelijke snelheid, ten zuiden van den Donau voortrukkendedrijft Napoleon het Russische leger van Kutusow dat intusschen is aangekomen voor zich uit bereikt XVeenentrekt den Donau over, en is den 20sten November slechts ééne maand na de zege van Vim te Brünn in Moraine. Hier, echter, dreigen hem groote gevaren de geslagene Russische en Oostenrijksche legers Gijbewelkomd door een gloriedronken «mik Zweeft Aadlaar over hen als op een donderwolk Van rook, een zee van lichtden golvenden helmetten Eu borstkurassen uitgestraalden bajonetten Ten brijzeling geveld van wat ook weerstand bied', Naar 'tvast berekend punt waar gij de zege ziet! Da Costa. (1) Dit verhaal van den veldslag vau Austerlitz maakt een deel uit van »de veld tocht van 180S in Duitschland als toepassing van de beginselen der Strategie in 18471848 behandeld, met de Kadets der Koninklijke Militaire Akademie van het vierde Studiejaar.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 135