70 hebben zich te Olmiltz vereenigd en versterkingen ontvan gen andere versterkingen zijn uit Rusland in aantocht eene talrijke en goede legermagtonder den Aartshertog K arel nadert uit Italiëen Pruissen is op het punt om zich tegen Napoleon te verklaren en zijne legers bij die van Oostenrijk en Rusland te doen aansluiten. Alles moest dus de bondgenooten aansporen om de beslissing van den oorlog uit te stellen daar zij binnen weinig tijds zulk eene over- magt aan hunne zijde zouden hebben dat daardoor de zege niet meer twijfelachtig kon blijven. Maar het onverstand dat te vaak in dezen veldtocht de handelingen van Napoleon's vijanden heeft bestuurd, dreef hen aan om zonder tijd verlies tot den aanval over te gaan. Den 27stan Novem ber begintvan Olmiltz de opmarsch van het leger der bondgenootendie tot den veldslag van Auslerlitz aanleiding heeft gegeven.), Napoleon ontwaarde met vreugde dien opmarsch zijner vijandendie een einde zon maken aan zijn gevaarlijken toestand en hem de kans geven door één veldslag den oorlog tot eene beslissing te brengen voor dat Pruissen zich nog tegen hem verklaard had. Al het mogelijke werd van de zijde des Franschen Keizers gedaan om zijne vijanden aan te moedigen in hun besluit tot den aanval en hen te doen gelooven dat het verzwakte Fransche leger den strijd duchtte en ontweek. Die veldheer dat legerdie zich immers zoo zeer hadden gekenmerkt door stoutheid, zag men thans met eene omzigtigheid te werk gaan die ontmoediging aanduidde het gevoel van minderheid verried bijna aan vrees grensde. De opmarsch der bondgenooten was niet in het minste ge stoord geworden alom waren de Fransche voorposten schier zonder gevecht en in overhaasting, teruggetrokken; eene verkenningdoor Murat vcrrigtwas na weinige kanon schoten door een overijlden terugtocht der Franschen ge volgd de generaal Savary de vertrouweling des Franschen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 136