71 Keizers, kwam den 29",e" November in het hoofdkwartier der verbondenen eene wapenschorsing van vier-en-lwintig uren vragen, die geweigerd werd. Keizer Alexander zond daarentegen Vorst Dolgorouki naar Napoleon en de wijze waarop die jonge gunsteling des Russischen Keizers ont vangen werdversterkte in hooge mate de bondgenooten in het denkbeeld hunner overmagt. Napoleon zelf ging den Russischen officier aan de voorposten te gemoetontving hem met vriendelijkheid uitte zijn wcnsch naar een spoe- digen vredeen luisterde geduldig naar de aanmatigende taal van den Rus, die het woord voerde als of zijn Keizer reeds overwinnaar was en die het waagde niet alleen met geringschatting te spreken over de Oostenrijkers en hunne veldheeren maar zelfs om den overwinnaars van Ulm raad te geven. Men kan zich moeijelijk de zelfbeheersching van een Napoleon voorstellen bij wien het gevoel der volkseer zoo levendig was om eene verontwaardiging te onderdruk ken die zich later op eene zoo scherpe wijze in zijne legerberigten uitte. Dolgorouki kwam in het hoofdkwartier der bondgenooten terug met de verzekering dat bij het Fransche leger alles ontmoediging was, dat alle kansen gun stig stonden voor de bondgenooten, en dat deze slechts had den vooruit te rukken om den vijand te doen teruggaan. De langzame opmarsch der bondgenooten had intusschen Napoleon den tijd gegevenom de legerkorpsen van Berna- dotte en Davoust groolendeels bij het hoofdleger te Brünn aan te trekken; het eerste kwam daar op den avond van den l8,ea December eene Beijerscha, divisie (Wrede) bij Iglau achterlatende om den Aartshertog Ferdinand in het oog te houden van Davoust was de divisie Caffarelli of Bissonreeds vroeger bij het hoofdleger gekomen; de di visie Friant kwam in den nacht van 12 December aan, na een zwaren marsch te hebben verrigtde divisie Gudin kwam eerst den 2den December te Nicolsburg en nam dus geen deel aan den veldslag van Austerlitz.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 137