72 De legerkorpsen op den 2den December daar aanwezig waren het legerkorps van Bernadotte bestaande uit twee divi sion infanterie, Drouet en Rivaud, en eene divisie ruiterij, Kellermann het legerkorps van Davoust twee divisiën infanterie Friant en Caffarelli uitmakende het legerkorps van Soult, uit de drie infanterie-divisiën Van Damme St. Hilaire en Legrand en de kavallerie- brigade Margaron zamengesteld het legerkorps van Lannes twee divisiën infanterie, Ou- dinot en Suchet en eene brigade kavallerie Treilhard tellende de reserve-ruiterij onder Murat bevattende de twee kurassier-divisiën Nansouty en d'Ilautpoul, de drie dragonder- diviseën Beaumont, Wallher en Bourciei'en de brigade ja gers-te-paard van Milhaud eindelijk, de keizerlijke garde, onder Bessières bestaande uit 10 bataillons en 9 eskadrons. Volgens sommige opgaven zou dit alles 97 bataillons en 78 eskadrons hebben uitgemaakt. De sterkte is door vele schrijvers op 65,000 man gesteld denkelijk is dit cijfer te laag; men vindt tochin een vrij uitvoerigen sterktestaat voorkomende in de Speclateur Mililaire an 1846Napoleon's leger op bijna 69,000 man begroot, en daar, op dien staat, de 10 bataillons der garde en de 10 bataillons der divisie Oudinot niet voorkomen zoo moet het Fransche leger wel een 75,000 man hebben uitgemaakt; in de Rélation du dêpót de la guerre wordt het begroot op bij de 74,000 man. Men kan aannemen dat bij Austerlitz de overmagt aan de zijde der bondgenooten wasmaar dat die overmagt geen verschil van 10,000 man heeft uitgemaakt. Minder sterk in getal, kon Napoleon's leger echter als sterker beschouwd worden dan het leger der bondgenooten door de grootere militaire waarde der troepen die het zamen-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 138