73 stelden. En men moet in deze bewering niets afkeurends of krenkends voor de Russische en Ooslenrijksche troepen zoeken integendeel de Russen hadden te Atnstelten en Hollabrun eene dapperheid betoonddie zelfs hunne vijanden eerbied inboezemde en hoezeer de Oostenrijksche bataillons en es kadrons door sommige schrijvers als minder geoefend wor den voorgesteld zoo kan men daarvan echteruit hun ge drag op hel slagveld van Austerlilz niets ontwaren en heb ben zij integendeel daar geloond dat zij den naam van goede troepen waardig waren. Maar de door Napoleon aan gevoerde division bestonden uit meer dan goede troepen het waren uitmuntende krijgsscharen waarbij oefening en krijgstucht een hoogen trap hadden bereiktsoldaten wier ijzersterk ligchaam de vermocijenissen van een werkzamen winlerveldlochl was te boven gekomen en wier heldenziel zich kon verheffen tot de meest buitengewone dapperheid bezield met geestdrift als zij waren voor hun grooten veld heer. Cezar's legioenen hadden niet meer krijgsdeugd dan het leger datonder Napoleon's aanvoering bij Austerlilz streed; en men doet zelfs goede legers, zooals de toenmalige Russische en Ooslenrijksche krijgsmagtnog volstrekt geen ongelijk wanneer men ze op lager trap stelt dan het Fran- sche leger van 1805. Nóg had Napoleon het voordeel aan zijne zijde dat het slagveld, waarop de beslissende strijd zou worden gevoerd, hem volkomen bekend was en dat hij reeds dagen te vo ren daar de bewegingen en handelingen had beraamd die de nederlaag zijner vijanden moesten bewerken. Dat slagveld bevond zich op anderhalf uur afstands ten oosten van Briinn. Van die stad gaat, in zuidelijke rigting een weg op Weenentoenmaals de operatielijn en de ver- kieslijkste terugtochtsweg voor het Fransche leger uitma kende; een andere weg loopt van Briinn naar Olmiitzeerst in oostelijke rigting, tot dat hij, op een paar uur afstands van Brünn, hij het Posorilzer-pósthuis zich in de rigting

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 139