14 van het noordoosten wendt. Van Brünn komende, een wei nig voor dat men dit posthuis bereikt, heeft men, regts een weg die in zuid-oostelijke rigting, over Austerlitznaar Hongarije voerten die de oostelijke grens van het slagveld heeft uitgemaakt. Het terrein dat dit slagveld uitmaakt, is, over het alge meen golvend en heuvelachtig geschikt tot eene bedekte plaatsing der troepen zonder de beweging en werking der verschillende wapens te beletten alleen ten noorden van den weg naar Olmütz zijn de heuvels steiler met bosschen be dekt door beken en ravijnen doorsneden en dus niet ge schikt voor de bewegingen van groote trocpenmassas. Langs de stad Brünn loopt de rivier de Schwarza die daar eene kleinere rivier opneemt en in zuidelijke rigting door weide- vlakten stroomt den weg naar Wcenen nabij blijvende tot dat zij zich te Raigerneen paar uur ten zuiden van Brünn daarvan verwijdert. Nagenoeg evenwijdig aan de Schwarza en een groot uur oostelijk daarvan stroomt eene beek in de rigting van het noorden naar het zuiden de eigenlijke naam dier beek is Rziczhamaar bij verschillende schrij vers komt zij voor wij weten niet waarom onder de benamiug van Goldbachen wij zullen ons aan die meer gemakkelijke benaming houden. De Goldbach doorsnijdt den weg naar Olmülzloopt langs de dorpen Bellowüz en Schla- panitzen neemt een groot half uur ten zuiden van den weg eene tweede beek op, diein de rigting van het noord oosten naar het zuidwesten stroomende den weg doorsnijdt een 3000 pas oostelijk van de Goldbach. De Goldbach stroomt hier en daar vooral bij de dorpendoor moerassi- gen grond op andere punten zijn de randen der beek vrij steil en is daardoor de overgang moeijelijk; de andere beek is van minder belang. De beide beekenbij het dorp Punlowitz vereenigdstroo men verder in zuidelijke rigting langs de dorpen Kobelnitz SolcolnitzTelnilz en Menitz bij het eerste dorp ten westen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 140