75 daarvan, vormen zij een klein meer; de overgang dier heek is hier gemakkelijk te betwisten aan eene vijandelijke magt daar de dorpen omgeven zijn van sloten en heggen en de dalranden der beek steil zijn. Ten oosten van Telnitz en Menitz heeft men de meiren of vennen Teichevan Me- nilz en Satchan gevormd door eene andere beek dieeen half uur westelijk van Austerlitz stroomende in de rigting van het noorden naar het zuiden zich zuidelijk van dat dorpin eene zuidwestelijke rigting ombuigt en langs de dorpen Hostieradeck en Anjezd loopt. Tusschen de Schwarza en de Goldbach is de grondover het geheel bijna vlak tusschen de Gnldhach en de beek die zich te Punlowitz daarmede .vereenigt is een heuvel die zich van dat dorp uitstrekt tot aan het dorp Bellatilz ten noorden van den weg naar Olmütz de oostelijke helling van dien heuvel loopt zacht af naar de beek van Punlowitz Ten noorden van den Olmutzerweg op den linker oever der beek van Puntowitz heeft men den steilen heuvel van Dwa~ rosclinadie zich tot aan den steenweg uitstrekt en dezen beheerschtdie heuvel van Dwaroschnaop welks top eene kapel was, werd door het Fransche leger »de Santonge naamd zoo men wiluithoofde van zijne overeenkomst met eene hoogte van dien naam in Egypte. Ten zuiden van den Olmutzerwegverdienen de hoogten van Pralzen nog bij zondere vermelding. Die hoogten beginnen bij het dorp Aujezd en loopen noordelijk naar het dorp Pralzeneen 5000 pas oostelijk van Kobelnilz de westelijke helling is eerst eenigzins steil maar loopt daarna zacht af naar de meiren van Kobelnilz en Satchanvoorbij Pralzen breiden zich de hoogten uit in noord-westelijke rigting naar de dor pen Blasiowitz en Krucli steeds zachter van helling wor dende en van lieverlede tot de vlakte overgaande. Op dit slagveld hadden nu, op den avond van den l8len December de wederzijdsche legers de navolgende stellingen De uiterste regter vleugel der bondgenooten werd aange-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 141