80 lonnes op deploijements-afstanden met 40 stukken geschut in tusschenruimten. Op eene hoogtenahij de standplaats dier reserve zou de Keizer zich bevinden en hier moesten de aanvoerders der verschillende legerkorpsen, 's ochtends om half acht zijn ten einde de laatste bevelen te ontvangen. Een enkele blik op de schets van het slagveld eene enkele herinnering aan het aanvalsplan der bondgenoolen eene enkele vergelijking van de wederzijdeche strijdkrachten, is voldoende om het doelmatige te erkennen van de door Na poleon genomen beschikkingenen de beslissende gevolgen die daaruit konden ontstaan, bijna zoude men zeggen moesten ontstaan. In het volle vertrouwen op zijn genie in het fiere gevoel zijner meerderheid waagde hel dan ook de Fransche Keizer zijne soldaten als het ware in te wijden in het geheim zijner handelingen en hun eene bijna wisse zege te voorspellen. Soldaten zeide hij, het Russische leger nadert om het Oostenrijksche leger van Ulm te wreken. Het zijn dezelfde bataillons die gij te Hollabrun hebt geslagen en lot hiertoe rusteloos vervolgd. De stelling, die wij bezetten, heeft eene geduchte sterkte en terwijl de vijand onzen regter vleugel wil omtrekken stelt hij zich zeiven aan een flankaanval bloot. Soldalen ik zelf zal alle onze bataillons besturen; ik zal ver van den strijd blij ven indien gij met uwe gewone dapperheid wanorde en nederlaag in de rijen des vijands brengt maar wanneer de overwinning óén oogenblik onzeker is, dan zult gij uw Keizer in het heetste der gevaren zien want de zege mag heden niet twijfelachtig blijven. Het geldt hier de eer der Fran sche infanterie, en dat is de eer van geheel het volk." Die legerorde 'savonds den troepen voorgelezen, wekte in de hoogste mate de ligt ontvlambare geestdrift van den Franschen soldaat op en toenweinige oogenblikken later de Fransche Keizer, te voet, de bivouacs langs ging werd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 146