81 hij daar met het uitbundigste gejuicli ontvangen met de verzekeringen eener onbepaalde verkleefdheid, x.Gij zult niet noodig hebben u aan het gevaar bloot te stellenzoo sprak hem een oud grenadier toe; »in naam der grenadiers van het leger beloof ik u dat gij slecbls met de oogen zult hebben te strijden en dal wij u morgen de vaandels en kanonnen van hel Russische leger brengen om zóó het jaar feest uwer krooning te vieren." In hunne opgewondenheid slaken de Fransche soldalen langs de geheele linie der bivouacs, brandende bosschcn stroo omhoog, en vierden zóó, door die verlichting van het slagveld de aanslaande zege van hun grooten aanvoerder. Terwijl dus in het Fransche leger alles blaakte van eene geestdrift die de voorbode der overwinning is, waren de heirscharen der bondgenooten door geheel andere gevoelens bezielden in meer dan één gemoed kwam daar de overtui ging op dat men eene geduchte krijgsramp te gemoet ging. Re aanwezigheid der beide Keizers van Rusland en van Oostenrijk, had het gezag door Kutusow uitgeoefend groole- lijks verminderd en hoezeer hij veldheer in naam bleef en de verantwoordelijkheid van alle handelingen op zich laadde, zoo is het echter onmiskenbaar dal de opperste leiding van het leger niet meer in zijne handen was uit alles blijkt dat het besluit om Napoleon s leger bij Austerlitz aan te vallen en de wijze waarop die aanval werd uitgevoerd niet met Kutusow's inzichten strooktenen hij alleen uit zwakheid daartoe zijne toeslemming gaf. De bewustheid hiervan en de overtuiging dal het bestuur des legers in handen was overgegaan die daartoe de bekwaamheid misten deden, bij verschillende onderbevelhebbers, mistrouwen in de uitkomst ontstaanen reeds vóór den strijdvoorspelden zij eene nederlaag. Daar waar de aanvoerder van een leger- 6

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 147