82 korps zóó denkt en spreektis het niet te verwonderen wan neer de moed en het zelfvertrouwen der soldaten verloren gaat. liet aanvalsplan der bondgenoolen bestond daarin dat men in eene schuinsche slagorde 'svijands regter vleugel wilde omtrekken op de wijze zooals Frederik II dit bij Leutlien met den linker vleugel der Oostenrijkers had gedaan men vergatdat men hier een geheel ander vijand tegenover zich had als een stelselmatige omzichtige Daun en zijne zoo moeijelijk te bewegen troepen. Men stelde zich Napoleon's stelling voor als links zich uitbreidende tot aan den 01- mulzerweg en de daar zijnde boschachtige hoogten en regts tot aan Kobelnitz en Sokolnitz, en het meertje daar achter nabij Oltmarau. Die stelling in front aan te vallen rekende men door de Goldbcich te moeijelijk de omtrekking van den regter vleugel oordeelde men gemakkelijk vooral omdat men de eigene slaglinie reeds had uitgebreid tot Aujezd ver voorbij het uiteinde der Fransche slaglinie; en, was die omlrekking gedaan, dan zou men aan de andere zijde van de Goldbach, ten zuiden van Briinneen meer open terrein vinden, dat meer ontwikkeling der strijdkrachten toeliet en voordeeliger slagveld was. Om dit aanvalsplan uit te voeren waren de volgende be schikkingen genomen De eerste kolonne (Doctorow) moet van Aujezd op Telnitz marscheren daar de Goldbach overgaaneen bataillon af zenden tot dekking van de linker flank voortrukken naar het meertje hij Ottmarauen zich op gelijke hoogte stellen met de tweede kolonne (Langeron) deze gaat de Goldbach over, tusschen Telnitz en Sokolnitz de derde kolonne (Przi- biszewsky)bij het kasteel van Sokolnitz - de vierde kolonne (Kollowrath)bij Puntowitz de vierde kolonne moet echter dien overtocht eerst dan doen, wanneer de derde reeds het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 148