u van haar staan. In geval eener nederlaagmoet de terug tocht geschieden op Austerlitz en op den weg naar Hongarije. Later die beschikkingen aan den toets der kritiek onder werpende zal hier alleen worden aangemerkt dat dit om slachtige en ingewikkelde aanvalsplan eerst zeer laat werd medegedeeld aan de verschillende bevelhebbers. Te midder nacht had er in het hoofdkwartier van Kutusow eene ver- eeniging plaats van aanvoerders der onderscheidene kolon- nen zoo Oostenrijkers als Russen. Hier werd het ontwerp tot den veldslag geregeld, met eene ligtwaardigheid die, bij het verhaal daarvan eer doet denken dat men een looneel leest uit een blijspel van Moliere, dan het verslag eener handeling die over het lot van een werelddeel moest beslissen. Nadat Kutusow, in korte woorden, had gezegd dat men den volgenden dag zoude slag leverentrad de generaal Wkyrotiier van de Oostenrijksche generale-stafmet een uitvoerig plan van het slagveld voor, en wees daarop aan, hoe de stelling van Napoleon's leger was en welke marseh- lijnen de verschillende kolonnen der bondgenooten volgen moesten. «Ik ken het terrein bijzonder goed," zeide hij, «daar ik nog verleden jaar hier heb gemanoeuvreerd.'' «Zorg dan maar," antwoordde hem een andere Oostenrijksche bevelhebber, «dat gij niet dezelfde misslagen begaat, als toen." Verscheidene Russische bevelhebbers weinig bekend met de Duitsche taal en weinig gewoon op kaarten en slag plannen te kijken luisterden in het geheel niet naar de wijd- loopige uitleggingen van het aanvalsplan Kutusow zelf was gerust in slaap gevallen. Met stilzwijgen werd dan ook de taal van Weyrotiier aangehoord; maar toen hij gedaan had, maakte een der Russische bevelhebbers Langeuon de aan merking dat bij die geheele omtrekkende beweging onder steld werd dat het Fransche leger werkeloos bleef, de vraag er bijvoegende «Wat moeten wij doen wanneer Napo-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 150