85 Leon zelf ons aanvalt Die onvcrwachle vraag maakte Weyrotiier, klaarblijkelijk, verlegen; maar hij redde zich» met te zeggen »dat dit geval niet te voorzien was." De vergadering ging daarop uiteen blijvende de adjudanten der verschillende bevelhebbers achterom de beschikkin gen af te schrijven en voor zoo ver de Russen betrof» te vertalen. Eerst in den ochtend van den 2den Decem ber op het oogenhlik dat de beweging zou beginnen kwamen die beschikkingen bij de aanvoerders der verschil lende kolonnen aanenvolgens sommige opgavenont brak het aan tijd om de verschillende aanvoerders van divisiën en brigaden met die beschikkingen bekend te maken. Hel is eene oude waarheid dat men zich vergist wanneer men gelooft dat de zorg en gemoedelijkheid waarmede eene handeling wordt verrigttoenemen naarmate die handeling van gewigtigen aard is en van grooten invloed op het al gemeen in tegendeel meer dan eenmaal kan men opmer ken dat die stappen, die over het lot van stalen en volken hebben beslist gedaan zijn met de schandelijkste ligtzinnig- heid als betrof het de beuzelacbligsle zaak. Maar even waar is het, dat die ligtzinnigheid hare eigene straf met zich voert; en dat daar waar men het onverstand in de be raadslagingen der grooten ziet voorzitten, zooals bij die nachte lijke vergadering van de legerhoofden der bondgenooten men zich niet verwonderen moet over eene ramp zooals die welke hen te Austerlitz trof. De dag die getuige zou zijn van den kampstrijd der wester- sche krijgsscharen tegen de barbaarscbe horden van Azië brak somber en onheilspellend aanhet was een ware win terdag een koude vochtige nevel lag over de velden uit gebreid en verborg de legers voor elkander maar op den korten afstand waarop zij verwijderd waren, konden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 151