89 bicven bij het dorp en kasteel van Sokolnitz en spoedig daardoor wanorde bij die magt te zijn ontstaan. Terwijl dus bijna de helft van de legermagt der bondge- noolen zich tegen Napoleon's rcgtcr vleugel wendde en daar, door den dapperen tegenstand van Davoust en door het voor de Franschen zoo gunstige terrein werd opgehouden en in gevechten gewikkeld die de aanvallers geduchte verliezen veroorzaaktenwas het oogenblik gekomen waarop de Fransche Keizer het verzwakte centrum zijner vijanden zoude aanvallenen door ééne krachtige poging de overwinning onherroepelijk beslissen. Op eene hoogte nabij de stand plaats der reserve was Napoleon, omgeven door zijne onder bevelhebbers den gang der gebeurtenissen blijven afwachten gedurig kwamen er beriglen in aangaande 'svijands be wegingen en den bij Telnilz gevoerden strijd en de zon die door de mist begon heen te breken vertoonde de hoog ten van Pratzcn bijna geheel ontbloot van vijandelijke troe pen. Op de door den Keizer aan Sollt gedane vraag hoe veel tijd hij noodig had om die hoogten te bezettenant woordde de maarschalk, dat twintig minuten hiertoe vol doende waren, daar zijne divisiën gereed stonden in de voor waarts liggende laagte door de mist aan het gezicht des vijands onttrokken. «Laat ons nog een kwartier uurs wach ten antwoordde de Keizer, die de vijandelijke kolonnen verder wilde laten voortrukken naar de zijde van Telnitz en Sokolnitz Eindelijk rekent hij dat het oogenblik tot den aanval is gekomen; hij geeft het bevel daartoe; en om 9 uur rukken de Fransche divisiën tegen het centrum des vijands op. Regts moest de divisie St. Ililaire die met eene rijdende batterij voorwaarts van Puntowitz stondvooruitrukken naar een ravijndat van Pratzen naar de zijde van Kobelnitz loopt dat ravijn doortrekken, en, zonder Pratzen aan te vallen,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 155