91 om bij Puntowitzden overtocht van de Goldbach te ver- rigtendie late opmarsch wordt door Danilewsky toe geschreven aan de vrees van Kutusow voor eene aanval lende beweging tegen hel centrum der bondgenooten. De vierde kolonne bestond voor de helft uit Oostcnrijksche bataillons nieuwe ligtingen voor de andere helft uit de Russische bataillons, die, bij Kctusow's terugtocht, de achterhoede uitgemaakt en daar groote verliezen geleden maar ook groote dapperheid beloond hadden, Kutusow zelf voerde die kolonne aan waarbij zich ook de Keizers van Rusland en Oostenrijk hadden gevoegd; zij had zich tot den marsch links in kolonne gesteld en werd voorafgegaan door eene voorhoede van twee Russische bataillons met eene kleine afdeeling Oostcnrijksche ruiterij. Juist op het oogenblik dat die voorhoede, hij Pratzen de hoogte bereikt ziet zij de twee division van Yan Damme an van St. Hilaire haar naderen. Het onverwachte gezicht van die sterke, vooruitrukkende vijandelijke magt, en het geschutvuur door de Franschen op de Russische bataillons geopend, brengen deze zoodanig in verwarring, dat zij in overijling de vlucht nemen en zelfs geen stand houden toen zij, Keizer Alexander voorbij loopende, door hem tot plichts betrachting worden vermaand. Wanorde en ontroering drin gen door in de gelederen der bondgenooten en hunne hoofden zien dat het eenige middel om eene onvermijdelijke neder laag te ontgaan, is, meester te blijven van die hoogten bij Pratzen, waar de vijandelijke divisiën reeds zoo nabij zijn. In haast ontwikkelt zich de kolonne de Russische infanterie door Miloradowitsch aangevoerd neemt stelling noordelijk van Pratzende Oostenrijkers, onder Kollowratii, zuidelijk van dat dorpdat reeds door Fransche troepen is bezet. Er heeft nu op en bij de hoogten een strijd plaats die bijna twee uren duurt, waarin aan weerszijden dapper-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 157