93 traagd geworden door den marsch der vóór hem staande kolonne van Przibiszewsky die hij eerst af moest laten trek ken zoodat de Oostenrijksche bevelhebber met zijne ruiterij nog niet aangekomen was toen de ligte ruiterij van Keller- mann vooruitrukkende bij bel dorp Blasowitz stootte op de troepen van den Grootvorst Konstantijn. Dat dorp werd dadelijk bezet door twee Russische bataillons, en de Russi sche garde in slagorde ontwikkeld op de hoogte achter Blasowitz: de infanterie op twee liniënmet artillerie in de tusschenruimten de ruiterij in eene derde linie drie bataillons eene achterhoede vormende waren nog niet aan gekomen op het slagveld. Door dit stellingnemen bij Blaso witz werd het voortdringen der Franschen verhinderd, waar door anders Bagration's leger-afdeeling geheel zou zijn afgesne den geweest van de hoofdmagt. Te gelijkertijd kreeg de Groot vorst Konstantijn berigt van den aanval op Pratzen en last om versterking daarheen te zenden één bataillon trok toen in die rigting maar natuurlijk dat die onbeduidende magl niets uitwerkte en door den stroom der vluchtelingen naar Auster- litz werd medcgcsleept. Blasowitz, door de divisie Rivaud aangevallen, wordt door haar vermeesterd en nu begint de vooruitrukkende Fran- sclie magt haar vuur te openen op de achter dat dorp slaande Russische garde. Op dit oogenblik komt Lichtenstein met zijne ruiterij op de plaats van den strijd; terwijl het overige zijner kolonnen zich in linie ontwikkeltvalt de generaal Essen met een regiment Russische lanciersop de ligte ruiterij van Kellerman aan; deze wordt overhoop geAvorpen en neemt de wijk achter de Fransche infanterie. Essen door zijne onstuimigheid vervoerd, vervolgt de vluchtende vijandelijke ruiters tot midden lusschen de Fransche batail lons en batterijen maar zoo vreesselijk een geschut- en geweervuur ontvangt die Russische lanciersdat daardoor

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 161