97 De zegevierende Russische ruiterij zette hare voordeden voorten over het slagveld rennende naar de zijde van Pratzen ontmoette zij daar twee bataillons van de divisie Van Damme, welke, hij dc frontverandering links door die divisie verrigt, van het overige waren afge cheiden omdat zij vroeger met te veel spoed den terngtrekkenden vijand hadden vervolgd Die twee Fransche bataillons verrast dooi den plotselingen aanval der vijandelijke ruiterij hebben den tijd niet om zich in carrés te scharen maar worden door broken en geheel uiteengeslagen; ten minste, men kan dit daaruit opmaken, dat, op den reeds vroeger aangehaal- den staat der verliezen het regimentwaartoe een dier ba taillons behoordemet een verlies voorkomt van bij de vijf honderd man. Napoleon, die met de reserve nabij Blasowitz slaat, ziet die nederlaag der twee Fransche bataillons, en gelast den generaal Rapp hen ter hulp te snellen met vier eskadrons van de garde. Rapp gaat in galop vooruitontwikkelt zich in linie op een afstand van een paar honderd pas van de plaats waar de Russische ruiterij vermengd is met de zich nog verdedigende Fransche infanteristenen valt on verwijld aan. Die aanval op een in verwarring zijnden vijand is beslissend de Russische ruiterij wordt overhoop ge worpen en lijdt groote verliezen het geschut valt in handen van Rapp's overwinnende eskadrons; en de troepen van den Grootvorst Konstantijn in haast terugtrekkende achter de beek bij Krzenovoitz worden daar opgenomen door de drie bataillons, die, als reserve achtergebleven, geen deel had den genomen aan den strijd. Gez.amentlijk gaat die magt dan op Austerlitz terug. liet legerkorps van Raghatmn had geen beter lot onder vonden dan de overige deelen van de magt der bondgenoo- tcn. Bij het begin van den veldslag stond de magt van dien 7

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 163