100 Przibiszewsky in front aangevallen door Davoust en in den rug bedreigd door de brigade Lcvasseur zond een re giment af om die brigade tegen te houden terwijl hij met het overige Davoust het hoofd bood. Dat regiment werd echter spoedig tot wijken genoodzaakt door het vuur der Fransche hataillons en Sokolnitzwaar alles in de uiterste verwarring waswerd, even als het kasteel, door de ha taillons van Legrand genomen. Een gedeelte van de magt van Przibiszewsky poogde nog te ontkomen door over het bevroren meir naar de zijde van Kobelnitz te trekken waar men meende Kollowrath's kolonne te vinden maar, alom door den vijand omringd en geen munitie meer hebbende ging ook dit gedeelte verloren hetzij het zoo als de Fran sche opgaven zeggen, mét den bevelhebber de wapens neder- legde; hetzij het, zoo als de Russen verzekeren, door een laatstcn aanval der ruiterij van Margaron geheel werd uiteen gedreven.Men kan aannemen, dat van deze geheele ko lonne weinig of niets gered werd daar, ook volgens de Russische opgavenhare verliezen meer dan EiOOO man hebben uitgemaakt. Buxuöwden had reeds vroeger bevel ontvangen met den linker vleugel terug te trekken maar tot nu toe daaraan geen gevolg gegeven: hij hoopte bij Telnilz zulke voordee- len te behalen dat daardoor de in het centrum geiedene nadeelenzouden worden opgewogen. Toen hij echter in den rug bedreigd werd door de nadering van Soult's divi sion oordeelde hij het oogenblik toL den terugtocht geko men en deed Doctobow s kolonne door Telnilz heengaan. Langeron volgde die beweging maar een zijner regimenten te ver verwijderd van Telnilzkon aan dien terugtocht geen deel nemen, en, met kracht aangevallen door de divisie Frianlwerd het geheel vernield. Terwijl eene achterhoede, onder den generaal Lewis, het dorp Telnilz bezet bleef hou-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 166