lot den om hel opdringen van Davoust le verhinderen trok het overige van Doctorow's en Langeron's kolonnen op Aujezd. Buxhöwden en Langeron die met een paar bataillons de voorhoede uitmaakten trokken door Aujezd en zetten ver der over Otlnilzden terugtocht voort op Auslerlitz. Maar het overige van de kolonnen der bondgenooten werd afgesneden doordien het dorp Aujezd toen juist werd bezet door de bataillons van Van Damme, en Napoleon gelijktijdig daar aankwam met de kavallerie en artillerie der garde. Het hevige geschutvuur door de Franschen geopend op de ko lonnen der bondgenootenen het breken der brug over cene gracht bij Aujezd deden den marsch van die kolonnen ge heel slaken; de grootste verwarring ontstond daarbij; een groot aantal manschappen poogde te ontkomen over het ijs van het Salchaner-meer maar viel meest in handen van den vervolgenden vijand; de artillerie, aan het hoofd der kolonne werd door de Franschen genomen. Pootorow herzamclde de achterste gedeelten der kolonne en den weg over Aujezd gesloten ziende, ondernam hij den terugtocht over den smallen dam tusschen de meiren van Satchan en van Menilz; met veel beleid werden de beschik kingen hiertoe genomenen uitgevoerd met eene geestkracht, die door vriend en vijand is bewonderd. Lewis bleef Tel- nitz verdedigen; Ooslenrijksche ruiterij dekte de regter flank der kolonne terwijl deze het meir van Saichnn omging en hield de Fransche magt tegen die van de zijde van Sokolnilz oprukte en en Kienmayer, met een ander ge deelte der Ooslenrijksche ruiterij plaatste zich snel tusschen Satchan en Otlnilz om den vijand tegen te houden wan neer deze, uit Aujezd, hel meir van Satchan aan de zuid zijde zoude willen omgaan en den dam bezetten tusschen dat meir en hel meir van Menitz. Onder bescherming dier verschillende afdeelingen trok

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 167