105 sche legers zich verbonden om naar hun land terug te keeren. Eenige algemeene aanmerkingen over de handelingen der beide partijen in den slag van Auslerlilzzu'lcn het ver haal van dien slag besluiten. Auslerlilz is voor Napoleon ecne overwinning geweest zóó schitterend, zóó beslissend, als maar weinige dit zijn; de legermagt der bondgenoolen was daardoor geheel verbro ken en een vrede te weeg gebragt voordeelig en eervol voor Frankrijk. De wederzijdsche verliezen van dien veld slag worden naar den gewonen gang van zaken zeer uiteenloopend vermeld. De waarschijnlijkste opgave der Fran- sche verliezen is die, voorkomende in de Speclateur iMiiilaire van 1846 en welke die verliezen op ruim 8000 man be groot. Overdrijving is er, zeker, in Napoleon's legerberig- tenwanneer daarin beweerd wordtdat de slag van Au- slerlilz aan de bondgenoolen 40,000 man heeft gekost; maar aanzienlijk waren toch de daar ondervondcne verliezen want Kutusow's legerherigt stelt die der Kussen op 21,000 man, en de Oostenrijkers de hunne op bij de 0000 Bovendien was zoo als het altijd gaat bij een geslagen leger de krijgsmagt der bondgenooten niet alleen verminderd met het getal der buiten gevecht geslelden maar ook met het aan zienlijk getal der vlugtelingen, die, in aile riglingen ver spreid en gedeeltelijk zonder wapens ten minste in den eersten tijd voor het leger verloren waren. De artillerie was ook grootendeels verloren gegaandaar Kexusow een verlies erkent van 155 stukken zonder dat der Oostenrijkers mede te rekenen, dat men niet vermeld vindt. De uitkomst van den strijd bij Auslerlilz heeft, hoe buiten gewoon ook niets dal verbazing moet opwekken want

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 169