104 wanneer men den loop der zaken gadeslaat, dan komt men lot het besluit, dat de gevolgen niet anders konden zijn. Het aanvallende leger der bondgenootcn telde een groole .SO,000 man het Fransche leger was mogelijk ecnige dui zend man minder, maar het bestond uit betere troepen, het bezette eene sterke slellingen het werd aangevoerd door het grootste legerhoofd van den nicuweren tijd terwijl bij de bondgenootcn een aantal opperbevelhebbers waren dus eigenlijk geen opperbevelhebber. Onder gewone om standigheden moest dus de overwinning aan de Fransche zijde blijven Maar, nu heeft de strijdplaats, onder omstandigheden die hel Fransche leger buitengemeen begunstigen. De bondge nootcn, om hun vijand te omtrekken breiden zich aan merkelijk links uit verliezen daardoor den zamenhang lus- schcn de verschillende deelen hunner slagorde, en stellen zich bloot aan eene doorbreking. Hun linker vleugel de kolonne van Kienmayer Doctorow Langeron en Przi- uiszewsky te zamen 39,000 man strijdt bij Telnilz en Sokolnitzen wordt daar opgehouden door Davoust, die, in de division Friant en Boureier de brigade Margaron en een gedeelte der divisie Legrand, eene magt van 14 a 13,000 man zal gehad hebben; niettegenstaande de minder heid in getal strijden de Franschen hier echter met voor deel omdat de slelling die zij verdedigen zeer sterk is, en omdat zij welen dat die verdediging slechts eenige uren be hoeft te worden voortgezet, en dan de aanvallende magt des vijands zelve zal worden aangetast, in reglcr flank en rug. De regter vleugel der bondgenootcn de kolonnen van Lichtenstein van den Grootvorst Konstantijn en van Ba- gration, te zamen een 28,000 man blijft werkeloos, of wordt in bedwang gehouden door Lannes die, met de di vision Suchet en Caffarelli en eenige ligle ruiterij in alles

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 170