105 een 15 a 16,000 man, Napoleon's linker vleugel uitmaakt; ook hier deed de getalminderheid aan de Fransche zijde niets af, daar hunne vijanden eerst laat aanvielen en Lan- nes voordeelen ontleende aan het bezetten der verschanste hoogte van de Sanlon. In het centrum naar de zijde van Pratzen waar de beslissing van den strijd plaats had hebben de bondgenoolen nu niets anders dan de kolonne van Kollowrath een 16,000 man die kolonne wordt nu, terwijl zij marcheert, verrassend aangevallen door Soult met het grootste gedeelte van zijn legerkorps, een 18,000 man; door dat legerkorps alleenis er dus reeds overmagl aan de Fransche zijde; maar dal legerkorps kan ondersteund wor den indien dit noodig is, door de 11,000 man van Ber- nadotte door Murat met zijne 7000 ruiters en door de garde en Oudinot, die te zamen nog wel 10,000 man uitmaken. Dat dus, hier, de overwinning aan Napoleon's zijde moest blijven, was bijna wiskunstig zeker; cn eenmaal de tak- lische doorbreking des vijands verrigt zijnde, zou deze het gewone gevolg hebben van elke laktische doorbreking na melijk dat men nu met overinagt kon aanvallen op elk der gescheidene vleugels van het doorgebroken leger, en deze achtervolgens slaan. Dat hierbij de linker vleugel der bond- genoolen, die lot Telnitz was vooruitgerukt zijne tcrug- tochtslijn zou verliezen, was natuurlijk; en men moet zich niet verwonderen dat die vleugel zoo groote verliezen heeft geleden veeleer moet men zich verwonderendat er nog iets van is gered geworden. De nederlaag der bondgenooten hij Austerlitz is dus vol strekt niet te wijten aan toeval en ongeluk maar zij was het noodzakelijk gevolg der genomene beschikkingen het noodzakelijk gevolg van Napoleon's groot beleid en van het overstand zijner vijanden. Maar wat hadden die vijanden des Franschen Keizers dan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 171