109 den toegeschreven (en ware hel zoo, dan zou dil nog getui gen tegen het aanvalsplan want waarom dan niet oudere troepen daar geplaatst?) maar dit verlies ontstond door het verrassende van den aanval van Napoleon's division en door hunne overmagt. Langeron en PnziBiszEwsKY wordt ook ten laste gelegd geheel verkeerde beschikkingen te hebben gemaakt en daardoor te hebben medegewerkt tot de nederlaag der bond- genooten; de eerste dier aanvoerders werd uit dien hoofde, later van zijn bevel ontheven de tweede zelfs volgens Russische wijze tot soldaat leruggebragt. Hier kan men de woorden van den fabeldichter weer toepassen Want zonder te willen beweren dat die beide bevel hebbers in den loop van dezen veldslag groole bekwaamheid hebben aan den dag gelegd kan men toch de vraag stellen wal hadden zij eigentlijk dan moeten doen om de bondge- nooten bij Auslerlilz te doen overwinnen? moeijelijk valt het, een eenigzins voldoend antwoord te geven op die vraag- De beide Russische bevelhebbers volgden de gegevene voorschriften met op Sokolnitz te trekkenen toen zij daar en aan de overzijde der beekmet Davoust in gevecht wa ren gewikkeld was het niet meer in hunne magt om dat gevecht af te breken naar Pralzen te trekken en daar tijdig genoeg aan te komen, om de doorbreking van het centrum te beletten. Hun is derhalve het verlies van den slag van Austerlitz niet te wijten. Even weinig is dit te wijlen aan de gebreken, die, vol gens sommige Ooslenrijkschc opgaven het Russische leger aankleefden: weinige vaardigheid in het manoeuvreren lang zaamheid der infanterie te groote zwaarte van hare gewe renteregt vraagt Danilewsky i Konden wij dan beter Do tuut temps, lus pclits out pali des sollises des grands."

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 175