Ill van liet genie te gelooven Die massasop het slagveld vooruitgaande bewegen zich en strijden daar niet volgens de luimen van hel toeval of volgens de ingevingen van ruwe dapperheidintegendeel een verstandige geest be stuurt en leidt de handelingen van al die verschillende doelen brengt eenheid daarinen doet ze langs een ge- makkelijken weg, tot de overwinning geraken. Voornemens den vijand gedurende zijne omtrekkende be weging aan te vallen en te doorbreken, heeft Napoleon. in bel centrum een gedeelte zijner magt over de Goldbach doen trekken. Op welk uur die overtocht plaats bad, daar omtrent zijn de opgaven verschillend. Danilewsky zegt dat »dcn lslc" December, om '10 uur 's avondsde legerkorpsen van Soult en van Beunadotte op den linker oever van de Goldbach overgingen volgens Matiiieu Dumas moet eerst genoemd legerkorps gedurende den nacht de Goldbach zijn overgegaan, maar Behnadotte niet; latere Fransche schrij vers hebben echter beweerd dat de overtocht van die beek eerst in den ochtend van den 2,len December plaats bad. Misschien dat dit verschil in de opgaven ook wel daardoor ontslaat, dat er twee becken zijn, die zich bij Puntowilz \e r- eenigen en die dus onderling verwaard worden door de verschillende schrijvers. Voor het overige beeft bel bepalen van den tijd des over- loehts weinig belang. Want om uil het vroegtijdig over trekken van den Goldbach, met Danilewsky te besluiten, dal Napoleon door verraad der Oostenrijkers bekend is ge weest met bet aanvalsplan der bondgenootendit is geheel verkeerddit is ecne ongegronde en lasterlijke beschuldi ging tegen een bondgenoot gedaan met hel doel om de oneer der geledene nederlaag te verminderen. Ja, Napoleon was bekend met bet aanvalsplan der bondgenooten wij ook gelooven ditmaar hij kende hel zonder eenig verraad

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 177