112 van hunne zijde hij kende het omdat de bewegingen der vorige dagen en vooral die van den lstc" December daar omtrent geen twijfel meer moesten overlaten; er was evenmin verraad noodig om, te Austerlilz Napoleon bekend te ma ken met de omtrekking die zijne vijanden tegen bem voor namen, als Frgderik II dit behoefde, toen, te Rossbach Soubise zijn dwazen flankmarsch begon. Onverstand en dom heidhiervan kan men, bij de bondgenooten de overtui gendste bewijzen aantreffen; van verraad is geen spoor. Sommige schrijvers hebben aangedrongen op liet gewaagde der handeling om twee legerkorpsen, vóór een delilé de bruggen der Goldbach, te plaatsen; en zij hebben dit, volgens de gebruikelijke zegswijze, genoemd »eene afwijking van de regels, die zich het genie mag veroorlooven." Wij geloo- ven dat men hierbij wat te veel gewigt legt op het woord défiléWelke groole zwarigheden kon hel toch opleveren voor die legerkorpsen van Soult en van Bernadotte, dat zij in hun rugcenc onbeduidende beek hadden waarover een groot aantal bruggen waren geslagen? dit zou hen nog niet in gevaar brengen bij een aanval van de zijde des vijands die bovendien volstrekt niet waarschijnlijk was; want men moet wel in het oog houden dal hel Napoleon's vast voor nemen was, in het centrum aanvallend te werk te gaan tegen de hoogten van Pralzen die hij volgens zijne eigene woorden niet onbezet zou hebben gelaten wanneer het zijn voornemen ware geweesteen verdedi(jenden slag te le veren met (jewone uitkomsten. De aanwezigheid dier beek in den rug der legerkorpsen van Sollt en van Bernadotte was dus weinig gevaarlijk voor die gedeeltenen van de zijde van Napoleon had hier geen wezenlijke afwijking van de regelen plaats. Terwijl de legerkorpsen zijner vijanden zich in een kring om zijne stelling bewogen en Napoleon hen op de beide

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 178