11o vleugels slechts eene weinig talrijke magt oversteldehad hij in het centrum zijne sterke massas digt hijeen geheel onder zijne leiding, en gereed om ze op het gunstige oogenblik op den vijand te werpen. Dal oogenblik met hoe veel juist heid wordt het uitgekozen niet te vroegdewijl dan de linker vleugel der bondgenooten nog zou kunnen terugkeeren van Telnilz en Sokolnitz en deelnemen aan den strijd op de hoogten hij Pratzenniet te laat, dewijl dan de kolonne van Kollowrath reeds haren opmarsch zou hebben verrigt, en daardoor bet vermeesteren dier hoogten aan de Fransche division moeijclijker zou zijn gevallen. De doorbreking ge lukt en wordt nu voortgezet met eene rusteloosheid, die den vijand nergens toelaat zich van zijne nederlaag te her stellen bewonderenswaardig is de wijze waaropna die doorbreking de verschillende deelen van het leger der bond genooten overal met overmagt worden aangegrepen, en de wijze waarop de scheiding van den linker en den regter vleugel des vijands onherstelbaar wordt gemaaktdoor aan de eene zijde Soui.t eene frontverandering regts en aan de andere zijde Lannes eene frontverandering links te doen ver- rigten. Men merke ook op welk eene verbazende uitkomst eene verstandige aanwending der strijdkrachten kan te weeg brengen het Fransche leger is, in getal, minder dan dat des vijands; van het laatste nemen alle kolonnen deel aan den strijd van het eerste blijven minstens 10 a 12,000 man (de infanterie der garde Oudinot de kavallerie van Boer- c!er mogelijk nog andere gedeelten van de ruiterij) geheel buiten gevechten toch van het oogenblik dat Soult tegen de hoogten van Pratzen oprukt, strijdt, op alle gedeelten van het slagveld, Napoleon's leger met overmagt aan zijne zijde of onder omstandigheden zoo gunstig, dat daardoor de zege niet twijfelachtig kon blijven. Men moet erkennen datbij Austerlitz de Fransche Keizer 8

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 179