ook op ecne meesterlijke wijze werd ondersteund door zijne onderbevelhebbers en door de dapperheid en geoefendheid der soldaten; men vermindert, door die erkenningden roem van Napoleon niet hij was het die deze onderbevelhebbers had gevormd zijn heldengeest had de dapperheid dier sol daten opgewekthunne geoefendheid hunne krijgstucht hunne taklische volmaaktheid waren te danken aan dat twee jarig verblijf in de legerkampen aan de oevers van het Ka naal. Lannes Davoust Soijlt Murat en anderen waren ten volle berekend om volgens s Keizers inzichten te han delen en aan hunne krachtige medewerking komt een deel toe van de eer der overwinning. Ook de taklische beschik kingen droegen biertoe bij en zij verdienen hier een lof dien men niet bij alle door Napoleon geleverde veldslagen kan herhalen. De wijze waarop de infanterie ten aanval vooruitrukte; die verstandige verbinding der linieslelling met de koionne-formaliewaardoor men aan de eene zijde zich verzekerde tegen de aanvallen der vijandelijke ruiterijen aan de andere zijde eene groote uitwerking van de vuur wapenen werd verkregen verdient als voorbeeld ter navol ging bestudeerd te worden. Even zoo de verbinding der reserve ruiterij met de infanterie van Bernadotte en van Lan- nes waardoor het eene wapen het andere ondersteundede infanterie telkens de ruiterij opnam wanneer deze geslagen was en haar toeliet telkens den aanval te vernieuwen ter wijl wederkeerig de infanterie, door hare ruiterij beschermd, onophoudelijk bleef vooruitgaan. Wat de artillerie aangaat dit wapen treedt hier nog niet op in groote massas ver- cenigd zooals bij latere veldslagen van Napoleon; maar toch op ecne beleidvolle wijze verdeeld bij de divisiën in fanterie moet zij door haar vuur groote uitwerking hebben gedaan en is daaraan ook het beslissende der overwinning en de omvang van de verliezen der bondgenoolen toe te

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 180