137 Dat ziel er zoo wat uit als liet huisje van een weegschaal of als een blikken bakje waarmee siroop uit het vat wordt gehaald dat ge ook kunt zien op het titelplaatje van »de binnenkamer eens kruideniers?" Ach! nu zijt ge er al. liet hoort echter ook wel toe aan kosters en sloelenzetlers" aan »kerels die een houlmagazijn hebben" of «in turf doen," en dan nog aan epn enkel matroos op pensioen maar dan is hij ook nog bij Doggersbank geweest. Maar nu die pel, die zoo veel lijkt, op de professorale muts Die is van een «boekhouder of kassier," van een «vetwei- der" ook wel in zedelijken zin maar dan noemen wij hem «schoolmeester," vooral als hij «werkt met het oog op Breda Delft en diergelijken." En dan die p'alte pet die zoo voorover getrokken is? Die pet heeft geleerd naar den grond of in de zon te kijken. Dat is er een van een «timmerman" of van een «omroeper;" hij kan hij uitzondering ook aan een «balykluiver" bchoo- ren die 4 maal daags een pakje draagt en de overige 10 van zijne 12 wakkere uren kringetjes in het water fabriceert. En dan die pet van Put Spa, die hij in Amsterdam droeg O die is van een zakkeroller Maar nu komen wij tot de pet die geen vorm of fatsoen heeft Die als een slaapmuts kan gebruikt worden die wij in onzen zak kunnen dragen die wij opgerold in een mouw kunnen verbergen en die wij ook op kunnen zetten als een meloen of als een luchtballon. Die pet kan even goed aan een «commis-voyageur" als aan den «eersten minister van je land" behooren.Daar, waar de hoedenmaatschappij met den hoogeren stand uit onze maat schappij zamentreftis ze lang zoo openhartig niet meer merk dat wel op Deze pet, ziet ge, meest «op reis" of ook wel bij avond door uwe drukke winkelstraten of langs uwe donkere een zame achtergrachten sluipen dan bedekt hij een ontstemd brein ik zal er maar niets meer van zeggen en wordt

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 205