ZflNS- EN MMNS-VERDIIISTERINGEN. In den loop van 't jaar 1861 zullen er vier verduisteringen plaats hebben namelijk drie Zons- en ééne Maans-verduistering. Hier van zal slechts èi'me Zons-verduistering die van 31 Decemberbij ons zigtbaar wezen. I. De eerste Zons-verduistering heeft plaats in den morgen van 11 Januarij; haar begin te Ou. 36 m vm. haar einde te 6 u. 41 m. vm.. Zij is eene gedeeltelijkezigtbaar op Nieuw- HollandNieuw-Zeeland en op vele lot Azië, Afrika en Au stralië beboerende eilanden. II. De tweede Zons verduistering heeft plaats in den nacht van 7 op 8 •lulij haar begin 11 u. 58 m. nm. haar einde 3 u. 21 m. vm. Zij is eene ringvormige zigtbaar in al onze Oost-Indische Be zittingen in Hindostan China Japan het noordelijk gedeelte van Nieuw-Holland Nieuw-Zeeland en de overige Australische eilanden. III. Dc Maans-verduistering heeft plaats in den morgen van 17 De cember haar begin te 7 u. 46 m, vm. haar einde te 9 u. 29 m. vm. Zij is eene gedeeltelijkezullende de Maan 21/,, duim over de zuidzijde verduisterd worden en zigtbaar in Amerika en gedeelten van Azië en Australië. IV. Dc derde Zonsverduistering heeft plaats in den namiddag van 31 December; haar begin te 2 u. 15 m. nm., haar einde te 4 u. 12 m. nm. Zij is eene gedeeltelijkezigtbaar bij ons en in 't overig westelijk Europa Klein-Azië bet noorden van Afrika bel zuiden van Noord-Amerika en in den geheelen Atlantischen Oceaan. De Zon zal bij ons 34/g duim over de Noordzijde verduisterd worden doch het einde der verduiste ring zal bier te lande niet kunnen waargenomen worden de wijl de Zon bij ons reeds te 3 u. 30 m. nm. ondergaat. Op den 12den November zal er een overgang van de planeet Mer- curius voorbij de schijf van de Zon plaats hebben. Zij zal zich bet eerst te 3 u. 55 m. vm. vóór de Zon verloonen en te 9 u. 56 m. vm. de Zonneschijf verlaten, zoodat, aangezien alsdan de Zon eerst te 7 u. 20 m. vm. opkomt alleen de laatste helft van den overgang bij ons zal kunnen gezien worden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 26