HET AD8PIRANTEMXAMEN VAX 1800. Het adspiranten-examen van het jaar 'i860 leverde zoo weinig1 op, dal het onderscheidde van de examina van de vorige jaren, dat wij, in ons verslag daarvan, zeer kort te werk gaan. Ten opzigle van de verschillende vakken van onderwijs waarin de Adspiranten onderzocht werden, gelden dezelfde aanmerkingen welke in de vorige jaargangen van dit boekje opgeteekend zijn. Eenige merkelijke verandering in den gang van het middelbare onderwijs hebben wij niet bespeurd. Eer ecne goede wel daarop komtis het niet te verwachten dat wij eenige beterschap zullen bespeuren van het onderwijs in het algemeenen wij vreezen eerder achteruitgang dan ver betering te zullen moeten vermelden op den duur daar de schaarste aan goede ondermeesters steeds toeneemt en noodzakelijk in weerwil van de meest loffelijke pogingen der hoofdonderwijzers, ecne nadeelige terugwerking op hunne scholen moet hebben. Den hierbij gevoegden staat raadplegende zal men aan vankelijk geneigd zijn de uitkomst door de cijfers verkre gen in tegenspraak te achten met hetgeen hier gezegd is; zulks is-, in der daad echter volstrekt niet het geval. Zoo er dit jaar van de 127 geëxamineerden 81 toegelaten werden terwijl verleden jaar slechts 76 van de J78 mogten slagen is de meer gunstige uilslag dit jaar volstrekt niet aan eenige verbetering van het onderwijs toe te schrijven maar alleen aan het in werking komen van het Kon. besluit van 21 Julij 1859, waarbij de Adspiranten in plaats van het 15''", het 16,ie jaar moeten bereikt hebben eer zij lot het examen kun" non toegelaten worden. De Examinatoren hebben zich dus bevrijd gezien van het

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 62