37 onderzoeken van vele «onrijpe" geniën, die, zoo lang de gelegenheid bestond meestal tot hun eigen verdriet en tot dat hunner onderwijzers hoewel zij den ongunstigen afloop van hel examen voorzagen, toch «de kans wilden wagen. Zeker is het ook een geluk in het belang van de jonge lieden zelve en van het onderwijs dat zij niet meer zoo vroeg op de Akademie toegelaten worden waar meer ernst en vaste wil vooral om ook builen de studiën den goeden weg te blijven bewandelen, vereischt worden, dan men veelal vindt bij jonge lieden van 1 Sjarigen leeftijd Terwijl nudoor het weren van al te jeugdige Adspi- ranten de verhouding tusschen de getallen der afgewezenen en loegelatenen voor dezen gunstiger is dan verleden jaar, heeft het zeer de aandacht getrokken dat zoo velen weder door de geneeskundige Commissie afgekeurd werden en dus Breda verlaten moesten zonder tot het examen toege laten te worden. Van de 165 die de toelating tot het examen vroegen en waarvan er 160 te Breda opkwamen, werden er name lijk niet minder dan 35 geneeskundig afgekeurd, eene veel sterkere verhouding dan wij tot nu toe opgeteekend hebben. Treurig was het op te merken dat onder het getal der- afgewezenen op verre na de meesten wegens bijziendheid wer den teruggezonden en onder dezen waren er verschillende die het vorige jaarwat de oogen betreftgoedgekeurd waren. Na bijziendheid was kromming van den ruggegraad in meerderen of minderen graad oorzaak der afwijzing. Beide dezer gebreken zijn gedeeltelijk en in sommige gevallen geheel en al aan verwaarloosing in het begin toe te schrijven aan te lang zitten in eene gebogene hou ding en te veel inspanning der oogen vooral s avonds. Verder moet de Redactie heeren Onderwijzers in hun eigen belang opmerkzaam maken dat het noodig is eer de jonge lieden geëxamineerd zijn aan een lid der Commissie van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 63