DE GEDENKSCHRIFTEN VAN DEN GENERAAL VON REÏCHE. In het jaar 1855 zijn te Berlijn in het licht gegeven de ge denkschriften van den generaal Ludwig von Reiche. Deze krijgsman die in 1788 bij het Pruissische leger als vrij williger dingende naar den rang van officier, in dienst trad, en gedurende zijn diensttijd tot den generaalsrang opklom, had in zijne jeugd het voorregt zijne militaire vorming niet alleen op eene aan de eischen des tijds voldoende krijgsschool maar ook op het oorlogsveld te ontvangen. Nu eens in de garnizoenen theoretisch de militaire wetenschappen beoe fenende dan weder te velde vóór den vijand eene rijke er varing verzamelendevormde hij zich langzamerhand tot een kundig en bruikbaar staf-officier. Bij het sluiten van den vrede in 1815, was hij kolonel van den generalen staf, en versierd met de eerste klasse van het IJzeren Kruis de vierde klasse der orde van St. George (Rusland) en de orde van het Zwaard (Zweden). Zijne gedenkschriften leveren op eene ongezochte en lui mige wijze, eene belangrijke bijdrage tot de kennis van het Pruissische leger van die dagenzijne krijgsverrigtingen en zijne eigenaardigheden; en verdienen te meer onze aan dachtdaar wij ook voor een gedeelte aan een BLÜciiEa, Gnei- senau Bülow. en zoo vele andere dappere Pruissen het be houd van ons volksbestaan en het voorregt door Oranje vorsten geregeerd te worden te danken hebben. De generaal von Reicue wiens vader regtsgeleerde was 1

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 67