li sik herinner mij dat, toen ik hier voor de eerste maal in hel kartetsvuur kwamen er voor mij op den grond iets als muizen door elkander woelde en kleine stofwolkjes deed opstijgen, ik zeer verwonderd bij mij zeiven naging, wat dat kon wezen maar toch van een heiligen eerbied doordrongen werdtoen ik hoordedat het kartetsen wa ren. Ik loochen nietdat er mij op het woord kartetsen eene kleine rilling door de leden ging. »Onze gelederen werden dien dag door de vijandelijke ko gels wel is waar zeer gedund maar zij werden hel nog meer door het uitvallen der manschappen die de gewonden weg- bragten en dan vergaten terug te komen. Meestal gaan er twee man met één gekwetste mede, en al trachten de officieren zulks ook met de meeste gestrengheid tegen te gaan zoo laat zich toch het menschelijk hart ligt roeren en tot toegevendheid verleiden,'' Von Reiciie werd in Mei 1793 tot officier (vaandrig) be noemd zijn regiment verliet in Februarij 1793 het oorlogs- tooneel en kwam weder te Wezel in garnizoen. Daar hem de dienst hij zijn regiment en het eenloonige garnizoens leven zeer tegenstonden besloot hij met opoffering van zijn officiersrang aan te vragen om als élève op de akademie ter opleiding van militaire ingenieurs te Potsdam geplaatst te worden hetgeen hem in April 1796 werd toegestaan. In April 1798 tot luitenant hij het korps militaire ingenieurs benoemd was hij in dien rang als leeraar aan voornoemde akademie werkzaam tot het voorjaar van 1803 toen hij naar den staf der genie te Dantzig alwaar belangrijke for- tificaliewerken uitgevoerd werden overgeplaatst werd. Zijn verblijf aldaar was echter slechts van korten duur daar hij in Augustus 1806 overgeplaatst werd bij het leger te velde om er als stafofficier dienst te doen, en wel bij de voor hoede onder kommando van den hertog van Saksen Weimar. Zijne betrekking verschafte hem dus de gelegenheid om met de personen en zaken die toen bij het Pruissische leger

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 77