li meld of niet behoorlijk doorbakken geleverd ware geworden. De leveranciën van groenten volgens aanneming geschiedden gewoonlijk onvolledig, en bleven op marsch ook wel geheel en al achterwege. »De subalterne officieren hadden het 't zwaarst te verant woorden daar men hun niets leverde en zij letterlijk ge brek moesten lijden als de kompagnies-kommandanten zich niet over hen ontfermden." Het door den hertog van Saksen-WeUjar aangevoerde korps was, uithoofde zijner stelling, niet in de gelegenheid aan het gevecht bij Saalfelden de veldslagen van Jena en Auersladtdeel te nemen en nam na den slag van Jena zijne marschrigling op Erfurt. Von Reiche zegt hieromtrent: i Naauwelijks waren wij te Ilmenau aangekomen (1), of wij zagen zwermen van vlugtclingen opdagenPruissen en Saksen door elkander. Zij kwamen van Saalfeld, en verkondigden het ongeluk, dat daar was gebeurd, als mede den dood van Prins Louis waarvan ons reeds in den nacht van den lt'!en op den i2lle" hel gerucht was ter ooren gekomen dat wij toen niet konden gelooven. Wat men nimmer voor mogelijk had kunnen houden deze manschap pen kwamen allen zonder geweren en als men wat naders wilde vragen, wisten zij niets anders te uiten, dan: »Wij zijn uiteen gejaagdeen gezegde dat tot nog toe niet ge hoord was geworden. Onze troepen waren gebelgden beschimpten de vlug telingen die zij als lafaards begroetten. De Hertog wilde hen laten kastijden maar daartoe waren er te veel. Op alle tegen hen geuite smaadredenen, antwoordden zij »Ja wacht maar, het zal u niet beter gaan!" »Zoo iels van Pruissische troepen te beleven was ons iets ongeloofelijks eene omstandigheid die ons zooveel te smartelijker moest aandoen, daar het klaarblijkelijk onmoge- il) Na hel gevecht bij S:ialfcld, en vóór den slag bij Jena.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 80