16 zond den adjudant hierop weder naar binnen om deze heeren uit te noodigen zich hij hem te voegen maar zulks zonder tijdverlies te doen. Aan dit aanzoek werd intussclien geen gehoor gegeven. Evfuvt kapiluleerde en al die heeren met uitzondering van den generaal Zweiffel die zich hij ons voegde gaven zich krijgsgevangen. Dit was een vreesse- lijk oogenblik het hart bloedde mij Hoe was het moge lijk dat een leger dat voor het schoonste der wereld gold met al zijne groote herinneringen en al zijne hoopvolle ver wachtingen met één slag nedergeveld en bijna verpletterd kon worden De Nemesis heeft wel nimmer zoo streng ge- regt en vernederd «Met dit heen- en wederzendcn verliepen verscheidene uren en welke uren Hier vernamen wij voor het eerst hijzonder- heden omtrent den vorigen dag de Hertog van Brunswijk was gekwetst en had beide oogen verloren als moest hij de ramp van dezen dag niet zien maar toch de smart lijden van haar te beleven; de veldmaarschalk von Möllendobff gewond zooals reeds vermeld is de generaal Rücuel de generaal graaf Schmettaü en meer anderen. Scumettau die den meest gewig- tigen overgang over de Saaie bij Kösen onbezet had gelaten benam zichwaarschijnlijk uit wanhoop hieroverhet leven. «De Koning had, bij de algemeene vlugt der troepen, groot gevaar geloopen den vijand in handen te vallen. De majoor von Knesebeck van den generalen staf had niet weinig tot zijne redding bijgedragen. Zooals ik persoonlijk van hem vernambevond zich de Koning in het open veldniet met de streek bekend en in het onzekere omtrent derigting, die hij moest inslaan toen Knesebeck aan komt rijden en den Koning gewaar wordt. Daar hij uit vroegere verkenningen de landstreek grondig kendebood hij zich aan den Koning den weg te wijzen en had het geluk hem op den goeden weg en in veiligheid te brengen. De Koning heeft deze dienst nimmer vergeten en van dat oogenblik af aan moest hij zijn persoon steeds vergezellen.1'

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 82