i9 •ïntusschen had de vijand een der poorten genomen, en <nong onophoudelijk de stad binnen, zich van hier binnen langs den muur naar de andere poorten uitbreidende. Onze troepen die zich hier door den vijand in de flank en den rug aangegrepen zagenverlieten de poorten waarop de vijand ook hier van alle kanten indrong. De onzen trokken al vechtende teruger werd verwoed gestreden in de stra ten en een hevig bloedbad aangerigl. Men rigtte zich op die wijze van alle zijden naar de marktBlücher had nog naauwelijks den tijd uit bet huis te snellen en zich op een hem op dit oogenblik aangeboden paard te werpen en zich le redden. Scharnhorst en allen van het hoofdkwartier, die nog achtergebleven waren, waaronder ook mijn persoon, werden krijgsgevangen. Blücher vluglte naar Schwarlau en Ratkau doch werd weldra gedwongen met het overige gedeelte zijner troepen te kapituleren en zich gevangen te geven waarmede de ont binding van het tegen Napoleon te velde getrokken leger lol op den laatsten man toe voltooid was. "Ten gevolge der buitengewone vermoeijenissen en in spanning gevoelde ik mij zeer ziek en werd daardoor ge dwongen in Lübeck achter te blijven. Op mijn verlangen werd er een arts gehaald, die bij het onderzoeken van mijn toestand een zeer bedenkelijk gezigt trok en eindelijk ver klaarde dat ik den typhus had. De doctor was misschien voor de besmetting bevreesd of voor iels anders, want hij liet zich niet weder bij mij zien. Ik wendde mij hierop tot een Franschcn chirurgijn-majoor, over wiens behandeling ik alle redenen van tevredenheid bad. De dagen van verschrikking te Lübeck staan mij nog met gloeijende kleuren voor oogen en ik kan nog niet zonder rilling aan de gruweltooneelen denkendie ik daar be- leelde. Naauwelijks waren de Franschen van de stad meester of zij braken de huizen open en gingen dapper aan het plunderen; wat niet was mede te nemen, werd vernield; de

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 85