20 vreesselijkste tooneelen hadden daarbij plaats. Pruissische soldaten die in de huizen wilden vlugten werden niet binnen gelaten en vonden dan gewoonlijk den dood onder de ba jonetten geweerkolven of kogels des vijands. Telkens als er nieuwe troepen binnenruktenen de eerstgekomene zich verwijderden om Blücher te vervolgen begon de plundering op nieuw en duurde aldus dag en nacht onafgebroken voort. De bivakvuren tot welker voeding zelfs de kostbaarste meu belen niet gespaard werden vlamden boog op in de straten, liet jammeren en weeklagen der ongelukkigen het voortdu rend instooten der deuren bet in stukken slaan der meubels enkele schoten daarbij dit alles was werkelijk ijzingwekkend om aan te hooren. Nadat twee volle dagen en nachten aldus voorbijgegaan waren hoopte men dat het gedaan wasdoch thans kwamen de troependie Blücheu genoodzaakt hadden te kapituleren van Ratkau terug, en de afgrijsselijke tooneelen vingen we der op nieuw aan tot dat er niets meer te plunderen viel en de orde langzamerhand hersteld werd. illet huis, waarin ik lag, was misschien het cenigedat verschoond bleef. Er logeerde een horologiemaker uit Ge neve die toen alle reizigers hij het inrukken van het korps van Blücher in allerijl vertrokkenterugbleefen de be schermengel van het huis werd daar hij zich voor de huis deur plaatsteen met gevaar van zijn leven niemand binnen liet. De pluuderaarsdie teruggewezen werden, geloofden waarschijnlijk, dat het huis door Fransche families bewoond werd. Terwijl ik te bed lag, verscheen echter eensklaps in mijne kamer een Fransch grenadier met een zwareu knevel die mij zeer verdacht er uitzag. Ik bedacht mij niet lang en riep hem te gemoet nQue voulez-vousje suis ici sous la sauvegarde du Prince de Ponto-Corvo Deze woorden maakten indruk en hij verwijderde zich met een nExcusez Monsieur Hoewel ik niet ontkennen mag, dat de overrompeling van

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 86