25 van den veldtogt van 1806 belast, ter zake zijner gevan genneming had verantwoord Hij verbleef niet lang in deze betrekking, daarbij in Februarij 1810 als kapilein-instruk- teur bij de kadettenschool te Berlijn werd geplaatstin deze betrekking genoot hij behalve bet gebruik eencr woning en brandstoffen van wege bet Rijk een traktement van 50 thalers (ongeveer f 80,'s maands. Nemen wij eenige regelen over uit de Gedenkschriften omtrent het begin van het merkwaardige jaar 1815: «Men zag vol ontzetting de ongelukkige overblijfselen van bet leger van Napoleon dat zich bij zijn afmarsch reeds van de overwinning zeker waande, te Berlijn aankomen; die vroeger zoo fiere soldalen waren thans toonbeelden van el lende, uitgeteerd, verminkt, naauwclijks in staat zich staande te houden en voort te slepende meesten half ontkleed kwamen zonder leiding, sommigen alleen, anderen bij troep jes de stad binnen. De krachtigste verbeelding had zich zoo iets vreesselijks niet kunnen voorstellen. «Al veroorloofden zich eenige ellendige straatjongens ook deze ongelukkigen nog uit te jouwen de inwoners van Berlijn gaven blijken van hun mededogenden inborst, en vergaten de rampen die de gehate vijand hun en hun va derland in zijn overmoed berokkend had zij verkwikten hen met spijs en drank, en sommigen gaven hun geld, tot leniging van hun nood. De zon der verlossing scheen voor ons te zijn opgegaan overal weergalmden de kreten: »Nu of nimmer! Op! ter ver- gelding! Oorlog op leven en dood tegen den onderdruk ker!'' Men kon slechts met moeite een algemeenen opstand bedwingen. Het werd den Franschen hierbij zeer onbeha gelijk. Zelfs de meest dappere en onverschrokkene soldaat ziet zich niet gaarne omringd van eene vijandige, gewapende bevolking. »De Russische legers, die den vijand vervolgden, kwamen Berlijnalwaar zij met ondeduld verwacht werden, steeds

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 89