n nader. De maarschalk Augereau die Berlijn met een korps van 5 a 6000 man bezet hield scheen hier stand te willen houden daar hij maatregelen nam om zich te verdedigen de stadsmuren werden namelijk in de nabijheid der poorten met schietgaten voorzien en er werd geschut in gereedheid gehouden. Deze handelingen gaven der bevolking van Ber lijn niet weinig aanstoot; er hadden zamenscbolingen plaats en het scheelde niet veelof er waren bloedige tooneelen gevolgd. »IIoe meer de Russen naderden, hoe grooter de onrust der Franschen werd, voornamelijk toen de generaal Poincot die tot dekking van Berlijn met 3000 man bij Werneuchen stond, S'/g mijl daarvan verwijderd, zich had laten omtrekken en afsnijden. De Russen rukten hierop met hunne voorhoede tot op eene halve mijl afslands van Berlijn, terwijl zij hunne kozakkenposten tot op eene kwartmijl afslands van de poorten schoven. Zulk ec-n post stond ook aan de Pankebrug voor de Oranienburger-poorten maakte in hooge mate de be langstelling en nieuwsgierigheid der inwoners gaande. Zij stroomden de poort uit naar den kozakals of het een feestdag ware zonder dat de Fransche wacht aan de poort zulks trachtte te verhinderen. Ik zelf ging in uniform naar de voorste vedetdie er behagen in scheen te scheppen, zich te laten beschouwen. Ilct eenigstewat hij zeide, was Franzuskyop Berlijn wijzendeen daarna met allerhande gebaren nCaputcaput". Toen de kozak om tabak vroeg, waarvan hij veel scheen te houden reikte hem een ieder die daarvan voorzien was, zijn voorraad over, hetgeen hij zich zeer gaarne liet welgevallen. In den namiddag van den 209len Februarij ontstond er plot seling een groot alarm in Berlijn. Eenige honderd man kozakken waren de stad onbemerkt genaderd overvielen de Fransche wachten aan de poorten galoppeerden met voor- beeldelooze stoutheid door de stratenalle Fransehen die zich vertoondennedervellende. Eenige jonge lieden uit

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 90