To Berlijn, benevens eenige officieren op non-akliviteitbaddert bun den weg gewezen. De inwoners van Berlijn hieven zooals men gemakkelijk begrijpt, op bel zien der Russische vreemdelingen, een luidruchtig vreugdegejuich aan, en wan neer deze overvalling niet zoo onvoorbereid had plaats ge- bad, zouden zij zich stellig niet tot toezien bepaald hebben. »IIet duurde niet lang of de Franschen waren op hunne loopplaatsen verzameld, en bezetten de bun aangewezen posten. Ik zag toevallig den maarschalk Atjgereau een van die posten in oogenschouw nemen. De uiterste bedaardheid en de naauwkeurigheid, waarmede bij te werk ging, troffen mij zeer. Hij kwam niet aangerendmaar bleef bedaard stappen en men kon duidelijk waarnemen dat deze kalmte een gunstigen indruk op de troepen maakte. sDe kozakken moesten zich nu in overijling verwijderen; een hoopvol jong menscheen studentvond hierbij den doodhij was een dergenendie den kozakken den weg gewezen hadden. Zij waren in allen gevalle te zwak om iels van belang te verrigtenen al bestond er ook ruim schoots gelegenheidom door de inwoners ondersteund te wordenzoo was men te Berlijn echter te weinig op hun aanval voorbereid. »Na deze mislukte onderneming bleven de voorposten der Russen digi voor de stadspoorten hetgeen de Franschen in de stad in gestadige vrees voor een nieuw bezoek hield dat zij echter minder scheenen te vreezen dan een opstand der inwoners van Berlijn, die steeds stouter en vijandiger legen hen optradenzoodat zij zich genoodzaakt zagen op verscheidene punten in de straten kanonnen te plaatsen en troepen te laten bivakkeren. De vroeger zoo trotscbe over winnaars waren nu geduldig, en zochten angstig alles te vermijden, wat het volk kon ergeren. Ik was ooggetuige, hoe de Fransche wacht aan de Brandenburger-poort in ge vaar verkeerdedaar het gemeen het er op scheen toe te leggen haar door uitjouwen en dreigementen in verlegen-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 91