26 beid te brengen en des noods op haar aan te vallen. De officier verloor echter zijne bedaardheid en tegenwoordigheid van geest niet; men kon echter zeer goed zien, dat hij be zorgd was voor den afloop. »In den nacht van den 5<lsn op den 4deD Maart verlieten de Franschen eindelijk Berlijn, en trokken naar de Elbe terug. Het bewustzijn van deze gasten bevrijd te wezen bragt de inwoners in geestvervoeringmen haalde weder vrij adem en men gaf zich aan de schoonste hoop voor de toekomst over. In den morgen, die volgde op den nacht, gedurende welken de Franschen Berlijn verlaten hadden rukten de Russen binnen zooals men wel zal kunnen he grijpen, onder bet oorverdoovend gejuich en de meest luidruchtige welkomstgroeten der bewoners. Czernisciiefp bevond zich aan hun hoofd en weinige uren daarna kwam ook de voorhoede onder vorst Repnin aan. »Naauvvelijks had de laatste Franschman Berlijn verlaten, of zij, die tot dusverre door angst bevangen waren geweest lieten hunne gezindheid stoutmoedig blijken. Wat vroeger in het geheim plaats had, geschiedde thans in het open baar. Zoo was hel ook met de wapenoefeningen die voort aan niet meer in afgelegen plaatsen en gesloten tuinen in het verborgen behoefden gehouden te worden. Na den aftogt der Franschen, van den 4lle" tot den ll,len Maart, bleef Berlijn slechts zwakbijna alleen door kozakken bezeten bevond zich uil dien hoofde in een eenigzins pijnlijken toe stand vooral daar het in opmarsch zijnde korps van Witt genstein op het tijdstip dat de Franschen aftrokken, nog ruim achttien mijlen van Berlijn verwijderd was. De vreugde was derhalve onbeschrijfelijk, toen Wittgenstein den •Hllen Maart te Berlijn zijn fecstelijken intogt hield. De Russen werden niet enkel als vriendenmaar als bevrijders ont vangen. Iïet jubelgeroep nam geen einde, de vensters en daken der huizen waren opgepropt met toeschouwersen ieder wedijverde om het zeerst zijne vreugde aan den dag te

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 92