hij het vuren hoorde te marscheren. Het hoofd zijner ko- lonne kwam evenwel pas te voorschijn toen de slag: reeds beslist wasen de Fransche troepen terugtrokken. Hij stiet bij deze gelegenheid op troepen van ons, die met de meeste gerustheid op hel slagveld gelegerd waren, maar, door de verschijning van den vijand verrast in wanorde geraakten en in hel eerste oogenblik weken. Zij hadden verzuimd zich door het uitzetten van posten tegen dergelijke zaken te vrijwaren, een verzuim, dat maar al te dikwijls voor komt. Gewoonlijk heeft echter een geslagen vijand te veel met zicli zeiven te doen, dan dat hij dergelijke waagstukken zou ondernemen. »Het was een roerend en levens hartverheffend gezigt toen 's morgens na den slag eene menigte inwoners van Berlijn naar het bivak stroomde, om hunne dappere, va- derlandsche verdedigers te bezoeken en te begroeten, leder een bekend of niet, omarmde zich, en aan het handdrukken kwam geen einde. Er kwamen geheele wagens vol levens middelen en ververschingendie gekwetsten naar Berlijn terugvoerden dc gewonde officieren werden met de schoonste equipages vervoerd. »De maarschalk Ney die den maarschalk Oudinot in het opperbevel had vervangentrachtte al spoedig de oorlogs kans ten gunste van den Keizer der Franschen te doen keeren den 5llcn September werd het korps van den gene raal Taoentzien bij Seyda aangevallen en tol Julerboyk te ruggedrongen. Als dc generaal zelf tegenwoordig was ge weest, zou dit misschien niet zoo gemakkelijk gegaan zijn; hij bevond zich evenwel juist hij den Kroonprins te Raben- steinalwaar men hoe onbegrijpelijk zulks moge voorkomen, van de geheele zaak niets had vernomen want zoo als men verhaalde, had dc generaal Tauentzien zich, toen de avond reeds gevallen was, naar zijn hoofdkwartier Seyda terug willen begeventoen hij op weg derwaarts onverwachts met een Qui viveaangeroepen werd, en had hij zich slechts 4 O 1

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1861 | | pagina 97