39 heelen veldtogt steeds mijne eigene en mijne dienstpapieren laten dragenopdat er toch iemand iels van mij kon naver tellen als mij iets overkwam. En nu kwam hij ook in het vuuren liet zich zelfs niet afwijzen, voordat ik, volgens zijne begeerte, van de koffij geslurpt haddie mij bovendien wegens mijne overgroote af matting in 't geheel niet smaakte. Om de maat vol te me ten haastte hij zich ook volstrekt niet om uit het vuur te komen en zelfs mijn uilvaren verhaastte zijne schreden niet, opdat er toch geen druppel van het bijna vol gebleven glas verloren zou gaan. Na het gevecht herinnerde ik mij echter even getroffen als ik vroeger toornig was geweest de goed gemeende daad van den braven man en ik kon niet nalaten den flinken borstdie gedurende den geheelen veldtogt zeldzame blijken van zelfopoffering en gehechtheid gegeven had te omarmen. En al zal menigeen het ver keerd vinden, dat dit voorval hier wordt vermeld, ik meende het niet met stilzwijgen te mogen voorbijgaan daar hel be wijst welke wakkere mannen er zelfs in de laagste rangen van het Oostenrijkschc leger gevonden worden. De vijand naderde Robecco niet. Terwijl nu het vijfde korps dat nog niet gestreden had aan den westelijken ingang van het plaatsje stelling nam rukten wij naar de markt. De kompagniën van het regiment verzamelden zich hier tol den afmarsch en de gelederen sloten zich over de openingendoor welke de dood gisteren zijn inlogt had ge houden. Welk een schouwspel leverden de bataillons echter heden op! De kompagniën waren tol pelotons, de pelotons tot zwakke eskouaden zamengesmoltennaauwelijks bleven er genoeg officieren over om de kompagniën te kommande ren. De namen werden opgelezen maar het antwoord luidde dood en altijd dood, of gewond bijna een derde gedeelte onzer kameraden sliep op bet slagveld den slaap des eeuwigen vredes of bloedde in de ambulancen. De gemoederen wer den door sombere gedachten en diepen weemoed bevangen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 103