43 gemaakte beschikkingen onderriglten minste van een ge deelte daarvanen tastte reeds in de vroege morgenuren de korpsen van het tweede leger op de hoogten aanjuist toen zij de hun aangewezene stellingen betrokken en voor dat zij nog vereenigd waren en in verband met elkander konden handelen eene omstandigheid die een groo- ten invloed op den afloop der gebeurtenissen van dien dag uitoefende. In den morgen van den 24sten, ten half vijf uur, woei de morgenwind ons in de vlakte bij Guidizzolo van de op een uur gaans noord-westelijk van ons gelegene hoogten vóór Solferino het geluid van kanongebulder toe. Ik sprong van mijn armzalig strooleger op. Mijne eerste gedachte was eene weemoedige herinneringwant de 24ste Junij was de ver jaardag van een door mij zeer beminden broeder, die tien jaar geleden in den bloedigen strijd vóór Venetië den dood gevonden had. Spoedig ontrukte ik mij echter aan de droe vige stemming, die mij dreigde te overmeesteren, greep naar mijn verrekijker en klom in een boom, ten einde de hoogten gade te slaan waar de slag juist begonnen was. De Fran- schen hadden namelijk op de hoogten vóór Solferino ons centrum de Piëmontezen voorwaarts van Pozzolcngo onzen regtervleugel aangevallenen terstond ontwikkelde zich op deze punten een allerhevigst gevecht. Het was een verrukkelijk schouwspeltoen de vijandelijke legerafdeelingendoor de morgenzon beschenendie nu en dan achter dunne wolken schuildeonze korpsen te ge- inoet rukten, en de heuvels in het rond nu eens met schit terende wapenen bedekt schenen dan weder slechts de don kere omtrekken der troepenmassa'sdie er onophoudelijk overheenstroomden vertoonden. Deze aanblik werd nog schoonertoen het geschut zijn vernielend werk aanving. Het eene schot volgde donderend op hel andereen de kruiddamp omhulde het geheele strijdperk en trok digt langs den grond, zoodat men slechts zelden, als hij zich een I

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 107