u oogenblik opende, een blik op de snel afwisselende too- neelen van den strijd kon werpen. En als de vuurmonden na verrigt bloedvergieten uitrustten als het geschutgebulder zweeg, deed zich het geknetter van bet geweervuur al ster ker en sterker liooren er werd storm geloopen Maar even dikwijls als de bataillons van den maarschalk Baraguay d'Hilliers ook voorwaarts drongen even dikwijls moesten zij, in weerwil hunner groolere getalsterkte, voor de dappere soldaten van het vijfde korps wijken, totdat ein delijk de Fransche overmagt over den hardnekkigen weder stand zegepraalde. Het gevecht begon reeds tegen den mid dag eene voor ons ongunstige wending te nemen maar Solferino bevond zich nog lang niet in 's vijands magt voornamelijk daar de toren door een der dapperste regimen ten van het leger, het infanterie-regiment Rkischach held haftig verdedigd werd. En van het bezit van Solferino hing de beslissing van den slag af. Gedurende de bestorming was de uil drie regimenten be staande kavallerie-divisie Mensdorf ook aan den voet der hoog ten werkzaam, en van het verheven standpunt, waar ik mij bevondbood het deployement dezer ruilermassa's een ontzagwekkend schouwspel aan. De warme zonnestralen spie gelden zich helder in de helmen der dragonders, die met de huzaren vereenigd over de bouwlanden heen galoppeerden alsof de vijand hun niet meer kon ontgaan. Maar er ston den hun vele hoornen en wijngaarden in den weg want de door zoo vele hindernissen getergde ruiters maakten halver wege halt, stelden zich nogmaals in beweging, maakten linksomkeerten stelden zich eindelijk achter de batterijen, die hen vergezeldenten einde dezen de gelegenheid te ge ven haar vuur te openen. In het op ruim drie vierendeel uurs ten westen van Guidiz- zolonagenoeg vóór ons front gelegen stadje Medolewas reeds ten zes uur een bloedig gevecht begonnen. De lui tenant-veldmaarschalk graaf Zedtwitz hield het plaatsje

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 108