46 massa's, tot welken volksstam zij ook mogten behooren, zich als een groot geheel beschouwden en besloten hadden als zoodanig te bandelen. Wij dachten ook een oogenblik, dat twee der bataillonsdie ons voorbij gemarcheerd waren, Medole weder hernomen hadden maar spoedig nam het vijan delijk vuur weder toe, en bleef zich daarna gedurende een geruimen lijd tusschen die plaats en hel slechts een klein half uur van ons front verwijderd Rebecco vertoonen. Eindelijk bekwamen wij locii het lang gewenschl bevel om voorwaarts te rukken. Ons korps moest de ons reeds van Magenta bekende divisie Vinoï in de flank vallen. Vinoy had de pachthoeve Casa Nuova genomen, (halverwege tusschen Medole en Guidizzolo gelegen) en op zijn linkervleugel de reserve-artillerie van een zeker korps opgesteld welke het eerbiedwekkend getal van niet minder dan 80 (1) vuurmonden telde. Het derde korps rukte in weerwil hiervan moedig tegen de bulderende vuurmonden op. Drie brigaden trokken links van den weg naar Castiglionewij met de brigade Prokorny regts daarvan in de rigting van Casa Nuova (deze pachthoeve was een klein half uur van Guidizzolo verwij derd en lag ongeveer drie honderd el westelijk van den weg van Guidizzolo naar Castiglione.) Hel was nog geen tien uur of ons regiment bevond zich reeds in het hevigste geschutvuur. Links en regts in ons front en op onze flank tevens zagen wij het vuur der vijan delijke stukken in den kruiddamp, en digte stofwolken schenen ons aan alle zijden te omgeven door het aanslaan van de kanonkogels op den lossen grond. Een langer vertoef op de plaats tot welke wij waren doorgedrongen was niet moge lijk terug mogten en wilden wij nieten onze dappere overste geleidde ons derhalve voorwaarts. Het vooruitdringen onder het bereik van het schot der getrokkene kanons had gelukkig (1; Wij laten dit cijfer voor rekening van den schrijver; Rustow stelt het op twee en veertig.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1862 | | pagina 110